Az Öreg Hölgy

Taktikáról egy szót sem. Itt csak értelmes dolgokról beszélünk.

Friss topikok

• madbalee: Köszönjük Dino és követünk ott os! (1 Milan szurker) (2010.11.21. 10:33) Záróra
  • Claudio Marchisio: sajnos továbbra is szópóág van a palermo ellen, meg úgy egyáltalán... és mindjárt derby, ajaj (2010.09.24. 10:22) 1960.01.31.: Juventus-Palermo 2-1
  • dino vercotti: További türelmet kérek az érdeklődőktől, még mindig csúszásban van a dolog. (2010.09.19. 11:45) Emlékezni kell
  • Esti Kornél, a Denevér szálló lakosa: Jó visszatekinteni egy-egy jelentősebb játékosra és minél távolabb van időben, annál érdekesebb. S... (2010.08.10. 10:01) Elfeledett játékosok: Umberto Caligaris
  • Esti Kornél, a Denevér szálló lakosa: Nagyon örülök hogy folytattad, élvezet volt olvasni! (2010.08.10. 10:00) Gianluca Pessotto: "A legfontosabb mérkőzés" - 2. fejezet

Az olasz testvérblogom

2009.09.22. 10:37 dino vercotti

1994-1995: Juventus-Fiorentina 3-2 (12. forduló)

Címkék: fiorentina del ranieri 1994 1995 piero vialli porrini batistuta

1994. december 4., Serie A, 12. forduló:
JUVENTUS-FIORENTINA 3-2 (0-2)
Torinó, 19.019 fizető néző, 35.306 bérletes. Vezette: Stafoggia (Pesaro) 7.
Juventus: Peruzzi 6 - Ferrara 6.5, Carrera 6.5, Porrini 6, Orlando 5.5 - Torricelli 5.5 (53’ Tacchinardi 6), Sousa 7, Marocchi 5 (74’ Jarni 6) - Vialli 7.5, Del Piero 7, Ravanelli 6.5. Edző: Lippi. Kispad: Rampulla, Tognon, Grabbi.
Fiorentina: Toldo 7.5 - Carnasciali 5.5, Cois 6.5 (92’ Flachi 0), Marcio Santos 6, Malusci 6, Pioli 5.5 - Robbiati 6, Rui Costa 6, Carbone 6.5 - Baiano 6 (71’ Amerini 0), Batistuta 6. Edző: Ranieri. Kispad: Scalabrelli, Luppi, Sottil.
Gólszerző: Baiano (F) a 24., Carbone (F) a 35., Vialli (J) a 73. és a 76., Del Piero (J) a 87. percben.
Sárga lap:  Marocchi és Vialli, ill. Cois, Malusci és Amerini.
Szögletarány: 11-2.
Kapuralövés: 9 (és egy kapufa)-2.
Kaput elkerülő lövés: 7-3.
Szabálytalanság: 14-19.
Lesek aránya: 12-4.
Doppingvizsgálat: Torricelli és Rampulla, ill. Cois és Amerini.

A Juventus történelmének egyik legfontosabb és legnagyszerűbb győzelmét aratta 1994. december 4-én a Fiorentina ellen. Gianluca Vialli igazolta azt, hogy pályafutása csúcsára ért, a csapata pedig az utolsó 17 percben szerzett három góllal megfordította a rangadót. Nagyon, de nagyon hosszú délután volt ez Marcello Lippiék számára. A Juventus egy olyan pillanatban produkálta az addigi legjobb teljesítményét az idényben, amikor szinte a fél csapat hiányzott: Baggio, Conte, Di Livio és Fusi, sőt, az utolsó pillanatban kieső Kohler is. A hazaiak óriási lendülettel kezdtek. A 7. percben Porrini közeli fejesét védte Toldo, aztán Ravanelli gurítását tisztázta Marcio Santos a gólvonal elől. Lüktetett az iram. A 24. percben firenzei kontratámadás fejlődött ki: Baiano ugratta ki Batistutát, ő a kivetődő Peruzziba lőtte a labdát, amely a közben becsúszó Carrera háta mögött megállt – érkezett Baiano, és néhány lépésről az üres kapuba lőtt (0-1). A 35. percben megduplázódott a lilák előnye: Batistuta fejjel tálalt Carbone felé, aki megkerülte Orlandót, és a 16-oson belülre érve egy magasról lecsapódó lövéssel bevette Peruzzi kapuját (0-2). A Juventus számára minden elveszni látszott. Hiába támadott folyamatosan a csapat, nem tudta gólra váltani a lendületét, a középpályán pedig nem volt egyensúly: Sousa előretoltan játszott, míg Marocchi mögötte nem biztosította a védekezést. Nincs is annál rosszabb egy győzelemre játszó csapatban, mint amikor az összes középpályás támad. Ezzel persze leegyszerűsödött a Fiorentina helyzete, akik szabadabban szervezhették a támadójátékukat. Amikor pedig Vialli és társai a kapu közelébe jutottak, Toldo, valamint Malusci és Marcio Santos a legbonyolultabb helyzeteket is megoldották. Az első félidő végére óriási veszélybe került még az is, hogy egy pontot szerezzen a Juventus, de a játék képe, a hazaiak élettel teli produkciója azért hagyott némi reményt a fordulatra.

A második félidő első részét továbbra is az jellemezte, hogy a Juve a döntő helyzetekben rossz megoldást választott. Lippi cserélt: a helyét nem lelő Torricellit Tacchinardira cserélte, a zavarodott Marocchit pedig Jarni váltotta. Ezzel a változtatással a Juventus bal oldala megerősödött, megtalálta a rést az addig nagyon szervezett Fiorentina védelmén: Vialliák folyamatosan támadtak, záporoztak a lövések Toldo kapujára, egyszer a kapufát is eltalálták. Eközben Lippi a pálya széléről folyamatos utasításokkal látta el a játékosait, akik ekkor már gyakorlatilag egykapuztak. Ranieri a 71. percben gondolta úgy, hogy jót tenne már egy csere. Lehozta Baianót, és beküldte a középpályás Amarinit. Ez a talán túl óvatos lépés csak még inkább a kapujához szögezte a Fiorentinát. A támadójátékuk megszűnt, az elöl egyedül árválkodó Batistutát Carrera és Porrini eltüntette, míg Ferrara szintén bekapcsolódott a támadásokba: a vendégek 16-osán belül szinte kezdett kikopni a fű. A Juventus mindig eljutott a kapuig, már csak Toldo tartotta a lelket a vendégekben, egészen elképesztő védésekkel. A 73. percben bekövetkezett az, amit már nagyon a levegőben lógott: gól szerzett a Juventus. Ravanelli adott be balról, Vialli pedig a rövid oldalon érkezve a kapu bal sarkába fejelt (1-2). Ez volt Gianluca Vialli 100. bajnoki gólja. De nem maradt idő ünnepelni, menni kellett előre. Ravanelli kapufát fejel, aztán visszagyömöszölik a 16-oson belülre a labdát: Vialli megszerzi, kapura fordul, lő – a Juventus pedig kiegyenlít (2-2). Még mindig nincs vége: a játékosok nem járnak örömtáncot, hanem inkább egymást bíztatva indulnak a saját térfelükre, hogy folytatódhasson a meccs. A firenzeiek pedig szívesen aláírnák a döntetlent, mert ők is tudják: megrogytak, összeroppantak. Továbbra is bunkerfocit játszanak, de a 87. percben ez sem segít rajtuk: Orlando ível a védők közül kilépő Del Pieróhoz, aki a levegőből, egyből jobbal a tehetetlen Toldo felett a kapuba külsőzi. 3-2! A fiatal tehetség a mennybe repíti a Juventust. Lippiék ezzel kesztyűt dobnak a Parma elé, és egy rendkívül izgalmasnak tűnő párharcra hívják ki őket. A firenzeiek számára a kitűzött célokat semmivel sem tette távolibbá ez a vereség. Egy óráig abban a reményben éltek, hogy le tudják győzni a Juventust – de aztán bele kellett törődniük, hogy ez ellen a Juve ellen nem nyerhetnek.

Egy újabb dupla került Luca Vialli neve mellé: a hétközi, Róma elleni 3-0-ás kupasiker alkalmával is két gólt lőtt, ezúttal is: “Ez a nap tele volt veszélyekkel a számunkra, ezért is vagyok határtalanul boldog a győzelmünk miatt, egyúttal rendkívüli módon el is fáradtam. Igen, kimondhatjuk: ez volt a legjobb meccsem, amióta a Juventusban focizom. Nagyon jól alakulnak most a dolgaim. Most szeretnék hazamenni pihenni: teljesen lerongyolt a meccs, fizikailag és pszichésen is. A győzelmünk titka? A önmagunkban való végtelen hit, amely még a kétgólos hátrányban is megmutatkozott. Egy igazi csapat vagyunk, bátran és határozottan törünk a siker felé. Nem szabad, hogy fejünkbe szálljon a dicsőség, hiszen az a célunk, hogy - lehetőleg minél hamarabb – mi legyünk a tabella első helyén.” A rangadó megvan, a vesztett pontokat tekintve a csapat már megelőzi a Parmát, a kupatovábbjutás szinte biztos: immár nem szabad titkolni, hogy a Juventus a bajnoki címre tör. “Számunkra már nem tabu a scudetto, ez a mai pedig egy hatalmas lépés előre, hiszen egy közvetlen riválisunkat győztük le. Az első félidő lefújása után két lehetőségünk maradt: vagy megpróbálunk minél kevésbé elrontani a meccsünket, és visszafogjuk magunkat, vagy megyünk tovább előre, felvállalva a rizikót. Az öltözőben Lippi azt kérte tőlünk, hogy folytassuk azt, amit elkezdtünk, de jobban figyeljünk oda a befejezéseknél. Így is történt. Végig hittünk a sikerben, enélkül Del Piero nem lőhette volna be azt a bizonyos harmadik gólt. Ha az ember nem bízik a képességeiben, akkor nem tud ilyen gólt lőni. Lippinek hálával tartozom Ez a legjobb időszakom, amióta Torinóba igazoltam. Mindig is a megfelelő hozzáállással fociztam, de most a gólok is jönnek. A gól pedig egy támadó számára a hab a tortán. Főleg, ha rendszeresen betalál. Hogy milyen a mostani Juve? Más játékot játszik, mint a korábbi években. Minden edző eldöntheti, hogy milyen típusú focistákkal, vagy konkrétan milyen személyekkel szeret dolgozni. Lippi pedig bízik bennem. A közönség? Még 0-2-nél is hajtottak előre bennünket, egészen a végéig kitartottak. Nagyon korrektek és sportszerűek a szurkolóink. Elismerés nekik! Vesztes állásnál könnyen elveszíti az ember a fejét, de az intelligencia segít abban, hogy átvészelhesse a nehezebb időszakot.”

Piero olyan gólt lőtt, amelynél szebbet elképzelni sem lehet. A találkozó után személyesen Roberto Baggio hívta őt fel, hogy gratuláljon ehhez a varázslathoz. “Orlando ívelt előre hosszan, a labda átszállt a védők felett, én pedig kapásból, még a levegőből, jobb külsővel ellőttem. Még sosem szereztem ilyen gólt, ez tény. Nem mindennapi találat volt, de be kell valljam, hogy szerencse is kellett hozzá. Hogy mi történt a szünetben? Ültünk az öltözőben, egymás szemébe néztünk, és tudtuk, hogy eljött a mi időnk, reagálnunk kell az eredményre, nekik kell mennünk. Az első félidőben nem voltunk elég határozottak a kapu előtt, ebben kellett javulnunk. Megcsináltuk! Luca góljai és az én gólom jelentik a koronát a csapat mai fantasztikus munkáján – tudom, hogy ezek csak szavaknak tűnnek, de tényleg ez a valóság. Lippi öltözőbeli kritikája? Igaza volt, nem brillíroztunk, megcsináltuk a cseleket, de aztán mindig elveszítettük a labdát.”

A Juve szárnyal, a foggiai vereség óta csak győzelmeket szállít, nem tud hibázni. Az újságok szerint egyértelműen jót tett a csapatnak az akkori kudarc, mert felébresztette a játékosokat. Marcello Lippi: “Ez volt az év legjobb meccse, minden szempontból. Amikor kétgólos vereségre álltunk, úgy éreztem – a játékosokkal együtt -, hogy ez így roppant igazságtalan. Kértem a fiúkat az öltözőben, hogy nyugodjanak meg, szedjék össze magukat, ne legyenek elcsüggedve. A fordítás lehetősége ott volt a kezünkben - és valóban sikerült fordítanunk. Az egyenlítés után úgy gondoltam, hogy jó lesz a döntetlen is. Ugyanakkor szerintem Del Piero gólja egy teljesen megérdemelt győzelmet hozott a számunkra.“ Lippi tagadja, hogy az öltözőben lehordta a játékosokat: „Nem is tehettem volna szemrehányást. Elkövettünk két nagy hibát, amelyekből ők gólokat lőttek. Egyébként viszont jók voltunk az első félidőben. Nem, még egyszer mondom: nem szidtam le senkit. Később, a második félidő alatt már igen.“ Az a 17 perc, amely alatt a Juventus három gólt szerzett, sokáig megmarad az edző emlékezetében: „Támadtunk, nyomás alatt tartottuk őket, szereztünk egy kapufát. Aztán végre be is találtunk. Három gyönyörű gól volt ez, az első kettő egy nagy, a harmadik pedig egy kisebb bajnoktól. De az, hogy „kisebb“, csak az életkorára értendő. Mert a gólja egy igazi remekmű volt. Felhívtam a figyelmét, hogy ne cipelje mindig a labdát a kapuig. Az első félidőben még félt a távoli próbálkozásoktól.“ Marcello Lippi is úgy véli, hogy a foggai kudarc óta minden megváltozott: „Azóta felívelő pályára álltunk. Igen, kimondhatjuk, hogy az a vereség vízválasztó volt. Attól a pillanattól kezdve jól mennek a dolgaink, egy olyan gárda épül, amely technikai és fizikai szempontból is nagyon karakteres. Jó úton vagyunk ahhoz, hogy egy igazi nagycsapattá váljunk. Most gyorsan elraktározzuk magunkban ezt a mérkőzést, és innentől az Uefa Kupára kell koncentrálni. Aki nagycsapattá akar válni, annak senki sem szabad lebecsülnie: még az Austria Wient sem, akiket megvertünk idegenben.“

A bajnokságban addig villogó Gabriel Batistutát Porrini teljesen eltüntette. A védő így látta a meccset: „Ez egy nagy visszhangot kiváltó vasárnap volt. Persze zavar, hogy nem szereztem gólt abban a helyzetben, de az már tényleg túlzás lett volna. Meg egyébként is: ki tudja, hogy mi történik akkor, ha már az elején vezetést szerzünk? Lehet, hogy teljesen máshogy alakul a mérkőzés. Sajnálom, Batistuta nem tudta folytatni a sorozatát (az argentin az első 11 forduló mindegyikében lőtt gólt - D.V.) mert ezt nagyon nehéz lesz megismételnie“ - nyilatkozta kissé gúnyosan Porrini. Roberto Bettega a mérkőzés érzelmi részét emelte ki: „Amikor szépítettünk, a fiammal lementünk a pálya szélére, ő pedig sírt a csalódottságtól. Az egyenlítő gólnál abbahagyta a sírást, Del Piero találatánál pedig be akart rohanni a pályára, csak nagy nehézségek árán tudtam lefogni.“

A másik oldalon Claudio Ranieri reálisan értékeli saját együttesét: „A Fiorentinának nincsen olyan kerete, mint a nagyoknak. A scudettóhoz az az állomány kevés, csak hát az eddigi meccseiken sikerült leplezni a gyengeségeinket. Sokat kell még tanulnunk, nagyon fontos, hogy hagyjuk nyugodtan fejlődni ezt a csapatot. Amikor Lippi cserélt, be tudott hozni egy olyan játékost, mint Jarni. Én Amerinit tudtam beküldeni, aki egy nagyon tehetséges focista. Tehetséges, de még nagyon fiatal. A sérülések és az eltiltások eddig elkerültek bennünket, így a problémákat is sikerült megoldani. De ezek a problémák ettől még megvoltak. Mi még újoncok vagyunk. Mondhatjuk úgy is: elsőéves egyetemisták. Ehhez képest sokan már a diplomamunkát várják tőlünk. A meccs? Az első gólja után a Juventust nem lehetett megállítani. Del Piero találata tényleg fantasztikus volt. Nem tehetek szemrehányást a játékosaimnak. Hogy miért cseréltem le Baianót? A csapatnak fogyott a levegője, a középpályán nem sikerült az ellenfelet nyomás alatt tartani. Muszáj volt változatnom. Megjegyzem, hogy Marcio Santos jelzett nekem, hogy örül ennek a cserének. A vereségünk oka a gyenge fizikai állapotunk: Carbone, Cois, Robbiati és Baiano nem voltak 100 százalékosak. Ráadásul a csapat még nem elég tapasztalt ahhoz, hogy egy ilyen meccset a kezében tudjon tartani. Pláne nem egy Juventus ellen.“ Gabriel Batistuta számára ez volt az első forduló, amelyben nem szerzett gól: „Látják? Én is csak egy ember vagyok. A Juventus a második félidőben bedarált minket. Vialli? Megérdemelné a válogatott mezt. Del Piero? Gyönyörű gólt szerzett. 2-0 után talán elhittük, hogy győzhetünk. Talán... A mi csapatunk még fiatal, érnünk kell. Mindig gólratörően próbálunk játszani, mindig látványos játékot igyekszünk nyújtani. Ennek viszont megvannak a veszélyei. De hát a mi stílusunk az ilyen. Nem kell emiatt átalakítani a csapatot. Sajnálom, hogy pont a Juve ellen szakadt meg a sorozatom. Hogy a lefújás után mi hangzott el az öltözőben? Semmi. Mindenki csendben volt, még Ranieri is. Nagy volt a csalódottság.“  Baiano 19 hónap után szerzett újra akciógólt: „Nem ringattuk magunkat illúziókba, mert a Juventus egy nagy csapat, de nem gondoltam volna, hogy alig 20 perc alatt hármat rúgnak nekünk. Bár fáradtak voltunk, de abban bíztunk, hogy a kontratámadásaink veszélyesek lehetnek. Viszont Del Piero megmozdulása ellen semmit nem lehetett tenni. Csak megtapsolni.“ A Violák második góljának szerzője Carbone komoly problémákról beszélt: „Az egyenlítő góljukkal megöltek minket. Már ahhoz sem volt bátorságunk, hogy egymást bíztassuk. Nehezen magyarázható az összeomlásunk. Hideg fejjel ki kell elemeznünk a mérkőzést, aztán le kell vonni a szükséges tanulságokat. Így, ilyen módon nem lehet összezuhanni. Semmilyen ellenállást nem tanúsítottunk.“  Sandro Cois a következőket mondta: „A Parma és a Juventus egy más kategória. Ranieri helyében én is lecseréltem volna az egyik csatárunkat. Egyszerűen zártabban kellett játszanunk, és ez azzal járt, hogy az egy szem csatárunk legelöl árválkodott.“  A világbajnok védő, Marcio Santos többek véleményéhez csatlakozva szintén lelki tényezőkben látja a vereség okát: „Nagyon fiatal ez a Fiorentina. A vereségünk egy pszichés összeomlás eredménye.“